Abdullah Gül Üniversitesi İngilizce hazırlık programının amacı, öğrencileri kendi İngilizce bölümlerine hazırlamaktır. Bunu gerçekleştirmek için, hazırlık programı Amerika Birleşik Devletleri'ndeki İngilizce programı ile zenginleştirilmektedir. Abdullah Gül Üniversitesi Dil Okulu, 2015-2016 eğitim-öğretim döneminde kayıt yapan üniveristeye giriş sınavında ilk 20 bine giren her öğrenciye, ücretsiz ve 4 hafta olmak üzere Amerika’da prestijli okullarda fırsat sunmaktadır.

Abdullah Gül Üniversitesi Dil Okulu’ndaki gelişmelerine bağlı kalarak öğrenciler ikinci dönemin ikinci yarısında ya da yazın öğrenim sürelerinin sonunda Amerika'ya akademik İngilizce kursuna gideceklerdir. Öğrencilerin, üniversite kampüslerindeki okullarda okul harçları karşılanacaktır. Öğrenciler harç ve barınma masrafı ödemeyecekler ve diğer giderleri için haftalık bir harçlık sağlanacaktır.

Barınma güvenli, konforlu olacaktır ve güvenilir yetişkinler tarafından kontrol edilecektir. Amerika'da iken öğrencilerin devamsızlıkları ve gelişmeleri dikkatli bir şekilde izlenecektir, çünkü Abdullah Gül Üniversitesi Dil Okulu hazırlık programından mezun olma bu başarıya bağlıdır. Bu programın, öğrencilerin dil, kültürel ve kişisel gelişmelerine faydalı olacağı tahmin edilmektedir.