Özerk ve Harmanlanmış Öğrenme

Abdullah Gül Üniversitesi Hazırlık Okulu Programında, 2013 yılında kuruluşundan bu yana, özerk ve harmanlanmış öğrenmeye büyük ağırlık verilmektedir. Bu iki unsur, kampüslerin kapanmasına neden olan ve üniversiteleri Mart 2020'de uzaktan eğitim sunmaya zorlayan 2019 virüs salgınından çok daha uzun süredir AGU İngilizce programının bir parçasıdır.

Özerklik, öğrencinin birisinin söylenmesine gerek duymadan kendi başına çalışabileceği anlamına gelir. Abdullah Gül Üniversitesi'nde İngilizce öğrenim formatı harmanlanmış öğrenmedir derken söylemek istediğimiz, doğrudan yüz yüze öğrenci-öğretmen temasının ve teknolojiyi kullanarak uzaktan gerçekleşen öğrenmenin bir karışımı olmasıdır.

Bu el kitabında detaylı bir şekilde açıklanan dil performansı amaçlarına erişebilmek için, her öğrencinin tüm derslere getirebileceği ve kişisel çalışmaları için ders dışında her gün kullanabileceği bir dizüstü bilgisayara sahip olması gerekmektedir. Başka okullardaki hazırlık programlarında, bir öğrencinin bilgisayar olmadan idare etmesi mümkün olabilir, fakat AGÜ Dil Okulu Hazırlık Programında, bu neredeyse imkansızdır. Bu bilgi doğrultusunda, lütfen bir dizüstü bilgisayar edinmek konusunda gerekli adımı en kısa zamanda atınız. Unutmayın ki, tablet zar zor yeterli, telefon ise kesinlikle yetersizdir. Dizüstü bilgisayarınızla ilgili sorunlarınız varsa, gecikmeden bir teknik yardım alınız.

Schoology

Yani, sınıfta ve sınıf dışında, bilgisayarınız yoluyla, gerçek ve sanal ortamlarda kendinizin ulaşıp kendinizin  çalışacağı  bir  yöntem  ile  doğrudan  geleneksel  öğretme  ve  öğrenme  karışımından faydalanacaksınız. Bunu başarmak için Dil Okulu, ‘Schoology’ adlı çevrimiçi bir platform kullanır. Schoology, Abdullah Gül Üniversitesinde İngilizce öğretiminin bel kemiğini oluşturmaktadır. Duyuruları almak için, ödevleri teslim etmek için, notlarınızı görmek için, devamsızlığınızı görmek için ve öğretim elemanları ile iletişim kurmak için Schoology kullanacaksınız. Ayrıca Schoology'yi tüm sınavlara kayıtlı olup olmadığınızı kontrol etmek için, online değerlendirmelerde de, sınavlara girmek için kullanacaksınız.

Bu nedenle, Abdullah Gül Üniversitesi'nde öğrenmeniz gereken ilk şeylerden biri, Schoology'nin nasıl kullanılacağıdır. Şu soruların cevaplarını üniversitemizdeki ilk gününüzde öğrenmeniz gerekir:

  • Nasıl giriş yapılır?
  • Derslere nasıl erişilir?
  • Materyaller nasıl bulunur?
  • Öğretim elemanlarından gelen ders duyuruları nasıl bulunur?
  • Öğrenci Grupları nasıl takip edilir?
  • Mesajlar nasıl gönderilir?
  • Ödevler nasıl yüklenir?
  • Tartışma forumlarına nasıl katılınır?

Dersler için diğer gereksinimler:

Dizüstü bilgisayara ek olarak her derste yanınızda olması gerekenler şunlardır:

1. Foundation seviyesi ders kitapları (Fotokopi kabul edilmemektedir)

2. Dizüstünüzü her zaman kullanabilmeniz için şarj cihazı

3. Her bir dersin metinleri (Ders materyalleri dahil)- Bunlar (Schoology’den) dersten önce indirilmelidir. (Geçici bir bağlantı problemi yaşanması ihtimaline karşı).

4. Kalem ve kağıt online çalışırken bile not almak için önemlidir.

5. İyi bir basılı sözlük, online çalışırken dahi olsa faydalı olmaktadır.

Kütüphane

Öğrenme Yönetim Sistemimiz olan Schoology Abdullah Gül Üniversitesi’ndeki tek öğrenme platformu değildir. Üniversitemiz İngilizce öğrenmek için çok sayıda yararlı kaynak bulunduran kütüphanesi ile gurur duymaktadır. Ses kayıtları ile birlikte basitleştirilmiş hikaye kitapları vardır. Binlerce başka kitap da bulunmaktadır: İngilizcenin dünyada ne kadar önemli olduğunu görmek için bu kitapların bir kısmına göz atınız. Sözlük ve gramer kitapları gibi referans kitapları bulunmaktadır.   Filmler vardır. Oturup çalışabileceğiniz yerler vardır. En yakın zamanda kütüphaneyi düzenli olarak ziyaret etmeye başlamalısınız! Kampüs açık olduğunda, Covid-19 kısıtlamaları geçerli olabilir.

Nasıl Öğrenilir?

Üniversite hazırlık programımıza gelen öğrencilerin bir kısmının nasıl etkili bir şekilde yabancı dil öğrenileceğini  bilmediğinin  farkında  olduğumuz  için,  öğrencilerin  kredi  biriktirme  yolculuğuna öğrenmeyi öğrenerek başlamalarını sağlıyoruz. Dolayısıyla, University Transition (UT) dersinden kazanacağınız ilk krediler en önemli kredileriniz olacaktır. Bu dersi aldıktan sonra, tüm derslerde daha iyi öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Özerk bir öğrenen olmak için, üniversite öğrencisi olduğunuzu unutmayın: size söylenmeden ders çalışmaya başlayın. Daha bağımsız nasıl çalışılacağını ve öğrenileceğini öğrenin. Oturup İngilizce okuyabileceğiniz bir yer bulun. Ders aralarını boşa geçen  zaman olarak değil, çalışma yapılacak ve bir şeyler öğrenilecek bir fırsat olarak düşünün. Sağlık koşulları elverdiği ölçüde, kütüphaneyi kullanın; interneti kullanın; Schoology’yi kullanın; sözlüklerin nasıl verimli kullanılacağını öğrenerek yeni kelimeler öğrenin.