İngilizce Muafiyet Sınavı 2019

İMS: Akademik takvimde İngilizce Muafiyet Sınavı olarak tanımlanan iki gün süren seviye belirleme sınavlarıdır.

Bu sınava 2019 yılında Abdullah Gül Üniversitesi’ne kayıt yaptıran bütün öğrenciler katılırken 2017 ve 2018 girişli öğrencilerin de sınava girmeye hakkı vardır. Muafiyet sınavı, öğrencilerin İngilizce yeterlilik seviyesini belirleme konusunda önemlidir. İngilizce Hazırlık Programı’nda Temel (Foundation) Seviyeden sonra 1., 2., 3. ve 4. seviye dersleri vardır. Bu sınavda, Temel Seviyenin (Foundation Level) üstündeki seviyeye yerleştirilen öğrenciler yerleştikleri seviyeye göre kredi kazanacak ve bu sayede Hazırlık Programı’nı daha erken bitirme şansını elde etmiş olacaklardır. Muafiyet sınavına girmeyen öğrenciler otomatik olarak Temel Seviyeye yerleştirileceklerdir. Ancak şunu da belirtmek isteriz ki, Hazırlık Programından tamamen muaf olamasanız bile, programda ne kadar üst seviyeye yerleştirilirseniz, hazırlık gerekliliklerini yerine getirmeniz o kadar kısa sürecektir. Bir öğrenci Temel Seviyeden başladığında, bir akademik yıl içinde fakülteye geçmesi çok zordur.

2019 Girişli Öğrenciler

Muafiyet Sınavı birden fazla sınavdan oluşmaktadır. Muafiyet sınavının ilk aşaması öğrencinin Foundation seviyesinde olup olmadığını belirlemek için yapılmaktadır. Foundation sınavı 5 Eylül Perşembe sabah erken saatte olacak ve sonuçları saat 10:00’da açıklanmaya başlanacaktır. Foundation seviyesini geçen öğrenciler, başarısız olanlardan daha önce bilgilendirilecek ve birer birer Speaking (Konuşma) sınavına çağrılacaklardır.  Foundation seviyesinde kalanların listesi ise saat 13:00’e kadar açıklanacaktır. Bu öğrencilerin başka sınavı olmayacaktır, ancak aynı gün içerisinde Hazırlık Programı hakkında bilgilendirme toplantısına katılmaları gerekmektedir (14.30’a kadar).

2019 girişli Foundation sınavını geçen öğrencilerin sınavları 6 Eylül öğleden sonraya kadar devam edecektir. 6 Eylül Cuma günü yapılacak olan sınavlar 8.10’da başlayacaktır. Dersler aşağıdaki gibidir;

1.     Reading Bölüm A

2.     Writing

3.     Listening

4.     Reading Bölüm B- Reading Bölüm A’yı geçen bütün öğrenciler için.

Bütün öğrencilerin hangi seviyeye yerleştirildiği ya da Hazırlık Programı’ndan muaf olup olmadığı 10 Eylül Salı günü saat 15:00’e kadar açıklanacaktır.  

Hazırlık Programı’na Devam Etmekte olan Öğrenciler

İngilizce Muafiyet Sınavına katılmak isteyen 2017 ve 2018 girişli öğrenciler için, 5 Eylül 09.15’de kayıt işlemleri yapılacaktır.

Konuşma sınavı 9.30’da başlayacaktır.

5 Eylül Perşembe günü yapılacak diğer sınavlar aşağıdaki gibidir;

LA

English for Maths

English for Biology

6 Eylül Cuma günü yapılacak olan sınavlar 8.10’da başlayacaktır. Dersler aşağıdaki gibidir;

5.     Reading Bölüm A- Reading 2’yi geçemeyen öğrenciler için.

6.     Writing

7.     Listening

8.     Reading Bölüm B- Reading 2’yi geçen veya sabahki Reading Bölüm A’yı geçen bütün öğrenciler için.

SINAVIN İÇERİĞİ HAKKINDA BİLGİLER

READING (OKUMA) MUAFİYET SINAVI

Sınav iki bölümden oluşmaktadır.

Sınavın A bölümü öğrencilerin aşağıdaki konularda okuma ve anlama becerilerini test eder:

Gerçekler / Kelime anlamları / Olayların gerçekleşme sırası / sebep-sonuç / karşılaştırma / problemler ve çözümleri.

Bu sınavdaki performanslarına bağlı olarak, öğrenciler aşağıdaki derslerden birine yerleştirileceklerdir.

Reading (Okuma) 1

Reading (Okuma) 2

Reading (Okuma) 3+

Reading (Okuma) 3+ dersine yerleştirilen öğrenciler sınavın B bölümüne girmeye hak kazanacaklardır.

Sınavın B bölümü öğrencilerin aşağıdaki konularda okuma ve anlama becerilerini test eder:

Gerçekler / Kelime anlamları / Sebep-sonuç / Karşılaştırmalı değerlendirme / Durum-Problem-Yanıt-Değerlendirme / Araştırma raporları (Metin içerisinde araştırmacıyı, amacı, metodu, bulguları ve sonucu tespit etme) / Araştırmalar / Farklı biçimlerde ifade edilmiş fikirler / Görüşler / Tartışma / Teknik betimlemeler.

Bu sınavdaki performanslarına bağlı olarak, öğrenciler aşağıdaki 3 seviyeden birine yerleştirileceklerdir.

Reading (Okuma) 3

Reading (Okuma) 4

Reading (Okuma) dersinden muafiyet

Aşağıdaki örnek Reading (Okuma) sınavını inceleyiniz.

 

WRITING (YAZMA) MUAFİYET SINAVI

Writing (Yazma) sınavı tek bir sayfadan oluşmaktadır. Dikkat etmeniz gereken husus öğrencilerin sorulardan yalnızca bir tanesini seçme hakları olduğudur. Seçtikleri soru öğrencilerin hangi seviyeye yerleştirilebileceği konusunda bir sınır belirler. Cevap vermek istediğiniz soruyu seçmeden önce, sınav yönergelerini dikkatli bir biçimde okuyunuz.

Hazırlıktan muaf olabilmek için, Soru A’ya cevap vermelisiniz. Soru C’yi seçerseniz, Writing (Yazma) 2’ den daha yüksek bir seviyeye yerleştirilemezsiniz.

Aşağıdaki örnek Writing (Yazma) sınavını inceleyiniz.

LISTENING (DİNLEME) MUAFİYET SINAVI

Foundation seviyesinde başarılı olan tüm öğrenciler, Listening seviyelerini belirlemek için farklı soru tiplerinden oluşan bir Listening sınavına girmek zorundadır.

Sınav 5 bölümden oluşmaktadır. Öğrencilerden dinledikleri sesli metinlere göre boşlukları doldurmaları ve sorulan sorulara kısa cevap vermeleri istenecektir. Öğrenciler, bu sınavdaki performanslarına bağlı olarak uygun seviyelere yerleştirileceklerdir.

SPEAKING (KONUŞMA) MUAFİYET SINAVI

Foundation (Temel) seviyesinde başarılı olan tüm öğrenciler, Speaking seviyelerini belirlemek için sözlü sınava girmek zorundadır. İlk olarak, öğrencilere günlük hayatları hakkında basit ve somut sorular sorulacaktır. Bu soruları başarıyla cevaplayan öğrencilere, daha soyut sorular (Güncel meseleler hakkında karşılaştırma, açıklama, yorumlama vb.) yönlendirilecektir.

Hazırlık okulu Speaking dersinden muaf olmak için, bir öğrencinin soyut fikirler hakkında akademik bir şekilde konuşabilmesi gerekmektedir. Speaking sınavından muaf olamayan öğrenciler, performanslarına göre uygun seviyelere yerleştirileceklerdir.

(Speaking dersi ile ilgili herhangi bir örnek soru okulumuz web sitesinde bulunmamaktadır.)

 

Writing EEE sample

Reading EEE sample Part A

Reading EEE sample Part B

AGU Foundation exemption exam sample