Unutmamak gerekir ki; üniversiteden mezun olan bir mühendis, mimar, ekonomist, öğretmen, politikacı, girişimci, öğretim görevlisi, araştırmacı veya yatırımcı; profesyonel iş hayatında, ortak dil olarak çoğunlukla İngilizceyi kullanmaktadır. 

Abdullah Gül Üniversite(AGÜ)’sinin eğitim dili tamamen İngilizce'dir çünkü  Abdullah Gül Üniversitesi tüm mezunlarının dünyanın neresinde olursa olsun, profesyonel iş dünyasında etkin bireyler olmalarını istemektedir.

Bu yüzden bizim en önemli görevlerimizden biri, öğrencilerimize fakültelerinde derslerini takip edebilecekleri seviyede İngilizce öğretmektir. Sonrasında ise, bölümlerine geçtiklerinde, öğrencilerimize ileri İngilizce dersleri sunarak, profesyonel iş yaşantısına daha iyi hazırlanmalarına yardımcı olmaktır. Öğrencilerimizin; herhangi bir profesyonel iş alanında, daha fazla başarılı olabilmek için, İngilizceyi profesyonel olarak kullanabilen kişilerin önüne çıkan fırsatlardan daha fazla yararlandıkları bir gerçektir.

İngilizce her gün milyonlarca insan tarafından iletişim dili olarak kullanılmaktadır ve insanlar birbirlerine İngilzce e-posta göndermektedir. Bu durum; sadece Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya gibi İngilizce'nin resmi dil olduğu ülkelerle sınırlı değildir: İsveçli bir iş adamı Koreli bir iş adamına telefon açtığında iletişim dili büyük olasılıkla İngilizce olacaktır. Eğer bir İtalyan araştırmacı Brezilyadaki bir şirkete e-posta göndermek isterse, bunu büyük olasılıkla İngilizce yazacaktır. Eğer bir Türk, Türkiye dışında bir şirketle iletişim kurmak isterse, çok büyük ihtimalle İngilizce iletişim kuracaktır, vb.

Bunların yanısıra, İngilizcenin önemi aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • İngilizce; iş hayatının, bilim ve teknolojinin dilidir.
  • İngilizce, akademik yayınların dilidir.
  • İngilizce; uluslararası spor, müzik ve eğlencenin dilidir.
  • İngilizce, popüler yabancı dizilerin dilidir.
  • İngilizce, online oyunların dilidir.
  • İngilizce, bir Dünya dilidir.
  • İngilizce, fırsat dilidir.
  • İngilizce, AGÜ'nün dilidir.